ADHD u dorosłych to problem coraz częściej dostrzegany przez klinicystów. Zauważa się głównie, że nie diagnozowane w dzieciństwie objawy ADHD powodują trudności w leczeniu na późniejszych etapach. Często ADHD u dorosłych mylone jest z zaburzeniami osobowości borderline. Szacuje się również, że aż 40% osób z problemem uzależnienia radzi sobie w ten sposób z niepokojem i zaburzeniami uwagi występującymi od dzieciństwa. Znaczna część osób z ADHD ma też poważne trudności z utrzymaniem diet, co wiąże się z powstawianiem u nich różnego rodzaju zaburzeń odżywania, które z powodu ADHD trudniej poddają się leczeniu. 

ADHD u dorosłych - czym jest?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) to zaburzenie, które zwykle jest diagnozowane w dzieciństwie, ale może utrzymywać się w dorosłości. Osoby dorosłe z ADHD szybko się nudzą i bardzo trudno im wytrwać w wykonywaniu monotonnych czynności. Okresowo potrafią też skupiać się na jakimś zadaniu nadmiernie (tzw. hyperfocus), do tego stopnia, że zapominają jeść, pić, a nawet spać. Osoby dorosłe z ADHD słabo funkcjonują bez terminarza: tworzą plany, które się na siebie terminowo nakładają lub zapominają o nich pod wpływem innych planów. Dużo lepiej sprawdzają się zadaniach twórczych i wymagających energii oraz rozpoczynaniu nowych projektów. Sprawdzają się jako twórcy, liderzy i osoby pracujące w projektach, np. jako programiści i innowatorzy. 

ADHD u dorosłych - objawy

Objawy ADHD u dorosłych mogą obejmować:

  • trudności z koncentracją
  • nadmierną aktywność
  • impulsywność
  • problemy z organizacją i wiele innych.

Kto diagnozuje ADHD u dorosłych?

Diagnoza ADHD u dorosłych często zaczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, co często obejmuje również ustrukturyzowany wywiad w kierunku ADHD. Czasem wykonuje się też badanie neuropsychologiczne, aby określić do jakiego stopnia zaburzenia uwagi lub wydobywania z pamięci wpływają na codzienne życie pacjentek i pacjentów. 

Jak leczyć ADHD u dorosłych

Leczenie ADHD u dorosłych jest procesem indywidualnym, który może obejmować terapię behawioralną (12 sesji treningu umiejętności według protokołu bostońskiego), trening umiejętności społecznych, a także leki na ADHD u dorosłych. Dodatkowo często leczy się u tych osób zaburzenia snu. Stosowane leki obejmują psychostymulanty, antydepresanty i a niekiedy też niekiedy leki przeciwnadciśnieniowe.

ADHD u dorosłych - jak sobie radzić?

ADHD nie musi poważnie ograniczać twojego potencjału. Z właściwym leczeniem i wsparciem, można prowadzić satysfakcjonujące życie, a niekiedy konieczne jest dostosowanie celów życiowych do własnych talentów i możliwości. Świadomość na co mamy wpływ a na co nie, ogranicza też wahania samooceny i problemy z motywacją, często występujące u osób z ADHD. Często mają one trudne doświadczenia szkolne: pomimo wysokiej inteligencji osoby te miały często trudności w wytrzymaniu instytucjonalnej nauki, nawet poprzez zwykłe siedzenie w ławce. Frustracja spowodowana doświadczeniami ze szkoły powoduje często silne zniechęcenie przy długotrwałych i monotonnych zadaniach.

ADHD u dorosłych - gdzie szukać pomocy?

Nasza poradnia Zdrowia Psychicznego Strefa Spotkań mieści się przy ul. Kościuszki 28/23, 05-800 Pruszków (I piętro). Kontakt z rejestracją jest możliwy w godzinach od 10:00 do 18:00, od pn-pt, pod numerem

ADHD u dorosłych - Pruszków, Komorów

mgr Anna Stadnicka

Psycholog, neuropsycholog

lek. Kaja Gierus - specjalista psychiatra

Specjalista psychiatra (osoby od 18 roku życia)

dr n. zdr. Jacek Gierus

specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta

Nasz zespół

O nas

W Strefie Spotkań pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem psychologicznym i neuropsychologicznym. Analizujemy konsekwencje uszkodzenia mózgu człowieka, a także opracowujemy indywidualne programy rehabilitacji w zakresie poszczególnych deficytów poznawczych. Nasz prywatny gabinet przeprowadzi badania, testy i rehabilitację neuropsychologiczną. 

Nieustannie zwiększamy swoje kwalifikacje i chcemy świadczyć wysokiej jakości usługi.

ADHD u dorosłych Warszawa - sprawdź lokalizację